Mis asi on must reede ja milleks see hea on?

Mis asi on must reede ja milleks see hea on?

Nagu oled ilmselt linnapildist tähele pannud, saabub sel nädalal „must reede”. Mis imeasi see niisugune on ja miks see sind huvitama peaks?

Must reede ehk originaalis black friday on järjekordne Ameerikast siia jõudnud nähtus, umbes nagu halloween ja sõbrapäev. Sisuliselt on must reede üks paljudest päevadest aastas, mil kaupmehed oma hinnad natuke alla lasevad.

Must reede oli tegelikult algselt seotud niinimetatud tänupühaga (Thanksgiving), mis on USAs olulisemgi kui jõulud.

Kui Vikipeediat uskuda – ja miks me ei peaks? –, siis on tänupüha „peamiselt Põhja-Ameerikas tähistatav tähtpäev, mille kuulutas riigipühana esimest korda välja president George Washington, ent millel on mitu sajandit vanem ajalugu. Tavaliseks tähistusviisiks on perekonna ringis korraldatav tänupühalõuna. Selle üheks toiduks on traditsiooniliselt kalkuniliha.”

Ehk siis tüüpiline perekondi kokku toov päev, mille eel on inimestele hea erinevaid kaupu müüa (ja mitte ainult kalkuneid).

„Must reede” järgneb alati tänupühale ning kuna tänupüha on alati neljapäeval, siis sellele järgneval reedel müüvad poed oma träni ehk „ülejääke”, mida enne tänupüha maha ei õnnestunud müüa, mõningase allahindlusega. Tänapäeval algab (ja lõpeb!) black friday juba vähemalt nädal enne õiget aega.

Algselt oli mõistel black friday hoopis teine tähendus – Philadelphia politseinikud kutsusid niimoodi liikluskaost, mis tänupüha ajal linnas puhkes. 1980ndail sai mustast reedest aga järjekordse ostlemispäeva tähis. Ja viimasel ajal ka Eestis, mis sest, et tänupüha siin vähemalt esialgu keegi ei pea.

Miks see kõik sind huvitama peaks? Sest ka Smartas on mustal reedel ehk juba mõne päeva pärast hinnad veel soodsamad kui tavaliselt! Tule läbi ja viska pilk peale!